کاهش مصرف انرژی برق با رویکرد پدافند غیرعامل

نویسنده

.

چکیده

مقدمه و هدف: انرژی به عنوان منبعی برای تامین نیازها شناخته شده است؛ امروزه انرژی به عنوان یک ورودی اصلی برای تولید محصولات کشاورزی، صنعت، تجارت، حمل و نقل و... نقشی محوری در رشد و توسعه ایفا می­کند. اهمیت بالای انرژی در چرخه اقتصادی، سیاسی و اجتماعی کشورها، آن را به نقطه عطفی برای ضربه زدن و تضعیف پایه­های حکومت تبدیل کرده است. متجاوزان با اهداف سلطه جویانه، از یک سو سعی بر تصاحب و تملک منابع انرژی داشته و از سویی دیگر با ایجاد اخلال در تامین انرژی توسط کشورها، در جهت تزلزل حکومت­ها گام نهاده­اند. در این راستا پدافند غیرعامل با هدف کاهش مصرف انرژی، نقش پر رنگی در مقابله باهجوم دشمن دارد. امروزه ایجاد روشنایی یکی از نیازهای اساسی در ساختمان می­باشد. برای راه اندازی وسایل الکتریکی و ایجاد روشنایی در ساختمان­ها باید قبل از هر کاری ساختمان را سیم­کشی و کابل­کشی نمود تا جریان برق را به نقاط مختلف ساختمان هدایت کرد.
روش بررسی: در این پژوهش روش جدیدی برای ایجاد روشنایی بدون نیاز به سیم کشی از کلیدها به لامپ­های موجود در ساختمان ارائه دهیم هدف این تحقیق کاهش مصرف انرژی برق با استفاده از استراتژی پدافند غیرعامل می­باشد.
یافته­ها:. با ساخت و به تولید انبوه رسیدن این طرح پیشنهادی، مشکلات و عوامل غیر منتظره ناشی از برق گرفتگی تا حدود 90 درصد کاهش می­یابد. این سیستم پیشنهادی با کمترین هزینه ساخته و نصب می شود و حجم بسیار پایینی را اشغال می­کند.
نتیجه­گیری:. طرح پیشنهادی کاهش نیروی انسانی، وقت و مهم­تر از همه کاهش مصرف انرژی برق را در پی خواهد داشت.

کلیدواژه‌ها